Szanowni Czytelnicy! Witam Państwa serdecznie. Mam przyjemność zaprezentować kolejny numer „Nowoczesnego Technika Dentystycznego”. Miło mi na jego łamach poinformować Państwa, że Komisja Konkursowa targów Krakdent przyznała redakcji pism stomatologicznych Wydawnictwa Elamed Medal Najwyższej Jakości Krakdent 2012 za zestaw czasopism kształcący kompleksowo zespół stomatologiczny. Wyróżnione czasopisma to „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny” oraz „Asysta Dentystyczna”. Jest to kolejne prestiżowe wyróżnienie za najwyższą jakość czasopism i produktów Wydawnictwa Elamed. W roku 2009 Medal Najwyższej Jakości otrzymał „Nowoczesny Technik Dentystyczny”, rok później statuetką Grand Prix CEDE wyróżniono Wideotekę Nowoczesnego Technika Dentystycznego. Niezmiernie cieszy nas fakt, że wysoki poziom naszych czasopism dostrzegają zarówno czytelnicy, jak i specjaliści zasiadający w gronie jury tak prestiżowych konkursów. W ostatnim wydaniu dzięki współpracy z PTTD opublikowaliśmy instrukcję obsługi URPL – krok po kroku. Krótko po publikacji okazało się, że instrukcja stanowi dla Państwa bardzo praktyczne streszczenie postępowania w przypadku zgłoszenia w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych. Dlatego zachęcamy do kontaktu z nami. Jesteśmy otwarci na sugestie. Bieżący numer zawiera wiele bardzo praktycznych prac w formie fotorelacji. Polecam szczególnie fotorelacje autorstwa Bartosza Troczyńskiego, Jörga Müllera i Marco Antonio Bottino. Życzę przyjemnej lektury Anna Olszewska-Adamowicz
Materiały i techniki dostępne współcześnie w stomatologii i protetyce dają nam cały wachlarz zastosowań i rozwiązań. Cel, przed którym stoimy jako lekarze i technicy, to dokonać właściwego wyboru materiału i techniki, który pozwoli odnaleźć balans pomiędzy zachowaniem zdrowych tkanek, trwałością, długoterminową estetyką nie tylko stworzonego przez nas uzupełnienia, ale również jego bardzo dobrej integracji i harmonii z tkankami miękkimi.
Woskowe kształtki umożliwiają wybór w zależności od określonej przez lekarza anatomii zębów. Niektórzy preferują bardziej tradycyjne style ze zmniejszoną charakterystyką anatomiczną, podczas gdy inni wybierają bardziej zaawansowany modelunek i dynamiczną okluzję.
Wyznaczniki określające konstruowanie nowego uzupełnienia protetycznego to przede wszystkim określenie wielkości, koloru, kształtu i właściwej pozycji zębów oraz koloru dziąsła i jakości okluzji.
Zaletą opisanego systemu jest to, że zatrzask odlewany jest jednocześnie z koronami, dzięki czemu redukujemy czas i koszty procedur laboratoryjnych, stosujemy jeden odlew i mamy możliwość modyfikowania siły retencji.
Usunięcie nawet pojedynczego zęba może być powodem niekorzystnych zmian w całym układzie stomatognatycznym.
Cztery przypadki leczenia protetycznego – fotorelacja wykonywanych prac.
Nadal prowadzone są poszukiwania najlepszych metod łączenia poszczególnych materiałów w wykonawstwie uzupełnień protetycznych.
Celem pracy jest zbadanie wpływu powłoki szkliwnej na strukturę warstw ceramicznych w uzupełnieniu stałym metalowo-ceramicznym, które zostało poddane długotrwałemu oddziaływaniu środowiska jamy ustnej.
W ostatnich latach coraz więcej miejsca w literaturze stomatologicznej poświęca się problemowi biozgodności określanej również jako biokompatybilność.
W pracy dokonano podziału wosków dentystycznych w aspekcie właściwości i zastosowania jako materiałów plastycznych najczęściej stosowanych do wykonywania wzorca, który w późniejszym etapie pracy zostanie zastąpiony przez właściwe tworzywo protezy.
Zainwestować we własny sprzęt czy skorzystać z nowej koncepcji pracy – outsourcingu? To dylematy współczesnych pracowni techniki dentystycznej.
Od marca bieżącego roku działa nowe stowarzyszenie skupiające techników dentystycznych.
12 marca 2012 r. we Wrocławiu odbyło się spotkanie założycielskie Polskiego Towarzystwa Techniki Ortodontycznej. Na zebranie przybyło 26 osób z Wrocławia, Opola i Krakowa. Uczestnicy byli pełni pomysłów i entuzjazmu.
Fundacja do walki z nowotworami jamy ustnej „Z uśmiechem przez życie” powstała w celu zwiększenia świadomości na temat tego typu nowotworów.
O ambitnym projekcie, nowym starcie i spojrzeniu w przyszłość z cenionymi technikami dentystycznymi Lucyną Zatorską i Markiem Gieruszyńskim, właścicielami Pracowni Implantologii Estetycznej L.M. DENTAL, rozmawiała Anna Olszewska-Adamowicz.
O historii powstania firmy DeguDent GmbH, produktach i ofercie szkoleniowej z Beatą Krystek rozmawiała Ewelina Ładziak.
1 kwietnia rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Studentów Techniki Dentystycznej zorganizowany przez firmę ROKO.